Mózg na detoksie – David Perlmutter i inni [recenzja]

W zdrowym ciele zdrowy mózg – przekonują autorzy książki “Mózg na detoksie”. Ich książka jest pełna praktycznych wskazówek na to, jak zapewnić zdrowie naszemu ciału i naszemu mózgowi.

Z cyklu „lekkie lektury na weekend” dzisiaj kolejna książka dotycząca szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Jej tematem jest troska o higienę mózgu. Aby mógł on pracować sprawnie, nasze ciało musi być maksymalnie zdrowe i wypoczęte. Na co zwrócić szczególną uwagę? O tym piszą właśnie autorzy książki „Mózg na detoksie”.

Mózg na detoksie to książka autorstwa trzech osób: Davida i Austina Perlmutterów. David jest neurologiem i naukowcem w American College of Nutrition. Austin jest specjalistą chorób zewnętrznych. Kristin Loberg zapewne pomogła im w nadaniu ich przemyśleniom przystępnej formy. Wszyscy zjednoczyli swoje wysiłki, aby opowiedzieć, co wpływa na niezakłóconą pracę naszego mózgu i co zrobić, by jak najdłużej zachować dobrą formę intelektualną.

Pierwsza część książki opowiada o mechanizmach funkcjonowania mózgu. To swego rodzaju powtórka z biologii. Autorzy opisują też, jakie podejmowane przez ludzi działania mają największy wpływ na ich mózg. Sporo jest o uzależnieniach od mediów społecznościowych i cyfrowych urządzeń – to zdaje się ostatnio modny temat wśród amerykańskich autorów poradników. Także autor “Klubu 5” zwracał mocno uwagę na to, by nie stosować cyfrowych urządzeń przed snem, a najlepiej ograniczać swoje korzystanie z nich

mózg na detoksie

Kolejna, druga część książki, jest poświęcona praktykom, które zapewniają mózgowi dobrą formę. Autorzy wymieniają tutaj kontakt z naturą, odpowiednią dietę (są nawet przykładowe przepisy), odpowiednią ilość snu, ruch, medytację czy empatię i relacje z innymi ludźmi. Podkreślają, że jesteśmy częścią natury, dlatego potrzebujemy codziennego z nią kontaktu, bo to przynosi nam relaks. Wskazują, że węglowodany wcale nie są dla nas dobre – o ile kiedyś słodki smak informował naszych przodków, że mają do czynienia z dojrzałym i nadającym się do spożycia owocem, o tyle w przypadku przetworzonego jedzenia jest dla nas zwodniczy. Konsumujemy puste kalorie, które później odkładają się w ciele. Tymczasem można nasz mózg nakarmić zdrowo i pomóc mu w jego pracy.

Reasumując, jeśli chcesz poznać praktyki, które pozwolą Ci na lepsze uczenie się czy dłuższe zachowanie dobrej formy intelektualnej – ta książka jest dla Ciebie. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Sensus.


Anna Miotk
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.