Czy to normalne? – Christiane Northrup i inni [recenzja]

Czy to normalne – to pytanie często trapi nas, ludzi. Czy inni mają tak samo, jak ja? Czy moje zachowania są regułą, czy odstępstwem od normy? Czy wszystko jest ze mną w porządku? I o ile są takie tematy, na które dość łatwo uzyskać informacje zwrotne z otoczenia, są też i takie, o których trudno się z innymi rozmawia – jak chociażby seksualność.

Dzisiaj mamy Tłusty Czwartek i szał pączkowego obżarstwa na hołm ofisie, a już za pasem kolejne święto, tym razem zakochanych. W tym roku też nietypowo obchodzone – o ile w zwykłych latach miasto było wieczorem pełne par z kwiatami, restauracje, kina i inne miejsca rozrywki pękały w szwach, o tyle na skutek pandemii większość zakochanych w tym roku poświętuje w domowym zaciszu. A gdy wspólne świętowanie się zakończy, być może sięgnie po dodatkową wiedzę na temat budowania szczęśliwego związku. Chociażby w postaci niedawno wydanej książki Christiane Northrup, Pepper Schwartz i Jamesa Wittego, “Czy to normalne”.

czy to normalne

Od pytań do projektu badawczego

Historia powstania tej książki zaczyna się od wątpliwości, które miała Christiane Northrup. Doświadczenie stagnacji w związku zainspirowało ją do zastanawiania się, czy inni mają podobnie. A może nie ma co się dalej zastanawiać, tylko trzeba to po prostu sprawdzić? Northrup zaprosiła do współpracy dwójkę amerykańskich socjologów. Wspólnie zaprojektowali badanie dotyczące kondycji współczesnych związków, nazwane przez nich Badaniem Normalności. Przeprowadzono je na 100 tys. osób z całego świata. Poza pytaniem par o różne zwyczaje czy ścieżki postępowania w konkretnych sytuacjach porównywano też normy deklarowane przez pary bardziej i mniej zadowolone ze swoich związków. 

Opisywać i edukować

Książka “Czy to normalne”, wydana właśnie w Polsce przez Wydawnictwo Kompania Mediowa, pełni dwie role. Pierwszą z nich jest upowszechnianie wyników badań – poinformowanie opinii publicznej o wynikach badań, w sposób dostosowany do percepcji przeciętnego odbiorcy literatury popularnonaukowej. Wiedza jest podana w neutralny i obiektywny sposób – autorzy nie oceniają zwyczajów swoich badanych przez pryzmat konkretnego światopoglądu religijnego czy politycznego, po prostu szukają odpowiedzi na pytanie “jak jest?”. Drugim zadaniem książki, jest dostarczenie wiedzy i inspiracji w zakresie poprawy jakości swojego związku. Książka jest też poradnikiem. Autorki i autor piszą o typowych problemach par, posługując się przykładami z życia badanych, i pokazują rozwiązania zastosowane przez pary szczęśliwe. Co więcej, Christiane Northrup niektóre z tych rozwiązań testowała na sobie. Twierdzi, że jest zadowolona z efektów. 

Co znajdziesz w książce “Czy to normalne?”

Książkę podzielono na cztery główne części. Pierwsza opowiada o samym projekcie badawczym (na końcu książki zaprezentowano też jego metodologię). Trzy kolejne są poświęcone trzem fazom z życia związków – początkowi znajomości, wspólnemu życiu i utrzymaniu związku. W ich ramach omówiono sfery, które w danym momencie wysuwają się na pierwszy plan. Przykładowo, część dotycząca wspólnego życia porusza tematykę komunikacji w związku, seksualności i wyglądu, pracy, pieniędzy oraz relacji z przyjaciółmi i rodziną. Przy każdym z tematów podano wyniki Badania Normalności, przykłady typowych problemów i w końcu – ćwiczeń do wykonania przez pary.

Dla kogo jest ta książka? Dla wszystkich, którzy są w związkach i przeżywają różne wątpliwości lub szukają sposobów na poprawę jakości związku. Dla tych, których interesują badania dotyczące związków i zwyczajów ludzi w tym obszarze – naukowców czy studentów piszących prace na ten temat. Dla wszystkich, którym jej temat wydaje się interesujący. W okolicach nadchodzących Walentynek – jak znalazł.

(za książkę dziękuję wydawnictwu Kompania Mediowa)