Testy: Roamler – mobilny panel konsumencki

Przez ostatni miesiąc miałam przyjemność testować Roamler – aplikację mobilną służącą do przeprowadzania badań jakościowych, ilościowych, ale też do wykonywania różnego typu zadań i dzielenia się ich wynikami. Możecie się zastanawiać, po co akurat wykorzystywać smartfony, skoro mamy też panele internautów, w których wykorzystywane są ankiety online. Zaletą badań mobilnych jest możliwość uzyskania od konsumenta opinii i pierwszych wrażeń z miejsca zakupu, ankieta online bardziej sprawdza się, kiedy chcemy otrzymać bardziej przemyślane odpowiedzi czy opinie, których wyrobienie wymaga czasu. W badaniach mobilnych efekt przychodzi natychmiast. Podobnie, jak w badaniach panelowych, możemy się dowiedzieć, co myśli przeciętny nabywca.

roamler3

Badania mobilne to przede wszystkim obiecujące narzędzie dla sieci handlowych, ale też firm, które swoje produkty sprzedają za pośrednictwem tych sieci. Roamler reklamuje się zresztą hasłem “shopper crowdsourcing”, które w wolnym tłumaczeniu mogłoby brzmieć “crowdsourcing konsumencki”. Ale nie tylko – badania możemy wszędzie tam, gdzie konsument musi się udać, aby osobiście nabyć produkt. Na przykład do restauracji. Możemy też sprawdzać, w jaki sposób wyeksponowano towar, monitorować ceny, sprawdzać ekspozycję materiałów promocyjnych umieszczonych w miejscu sprzedaży (PoS), monitorować dostepność produktów, akcje promocyjne czy poziom rekomendacji. Przykładowe badania, które Roamler już wykonał to monitoring standardów jakości serwowania piwa Heineken w punktach gastronomicznych czy sprawdzenie obecności lodówek tej samej marki w supermarketach. Drugi obiecujący obszar to badania mobilne. Jak słusznie zauważono na którejś z konferencji badawczych, smartfon to urządzenie, które konsument trzyma w bardzo bliskiej odległości od siebie, dystansie, który jest zarezerwowany dla najbliższych osób. Dlatego drugim obszarem działania Roamlera są badania w domach konsumentów, a w ich ramach wirtualna etnografia, zadania kreatywne, konkursy czy testy produktów. Obszar trzeci to badania przestrzeni miejskiej, trend dość mocno rozwijający się w branży badawczej w najbliższych miesiącach, a obszar czwarty to badania online – testowanie gier, stron www czy aplikacji.

print4

Teraz trochę o samym Roamlerze. Istnieje on od 2011 roku, dynamicznie się rozwija i jest obecnie największą agencją świadczącą tego typu usługi, obecną na rynkach europejskim (holenderski, brytyjski, szwedzki, polski, włski, niemiecki, belgijski, wkrótce dołącza kolejne kraje) oraz Ameryki Południowej (Chile, Meksyk, Kolumbia). Do tej pory przeprowadziła ponad 2 tys. projektów badawczych i ponad 400 tys. zadań. Z jej usług korzystają klienci z branż FMCG, farmaceutycznej, elektroniki użytkowej oraz finansowej. Zaletą działania samego Roamlera jest szybkość – firma zapewnia realizację projektu badawczego w 24 godziny od zaplanowania do projektu końcowego, informacje faktograficzne – dane geolokalizacyjne wraz z dokumentacją zdjęciową, szybkie raportowanie (wyniki spływają na bieżąco online). Klienci mogą pobierać dane z Roamlera do swoich systemów wewnętrznych za pomocą API.

print5

Aplikacja posiada własną bazę użytkowników smartfonów, którzy za wykonanie zadań gromadzą punkty (wymienialne na nagrody). Aby używać Roamlera trzeba mieć smartfona iPhone 3GS lub nowszego albo smartfona z systemem Android 4.0 lub nowszym, na którym trzeba zainstalować aplikację pobraną z Google Play lub App Store i przy jej rejestracji podać kod uzyskany wcześniej od przedstawicieli Roamlera lub obecnego użytkownika, który nas zaprosił. Pierwszy poziom zadań aplikacji jest przeznaczony do poznania jej – wykonując różne proste zadania polegające na robieniu zdjęć smartfonem i dodawaniu do nich opisów, użytkownik uczy sie działania Roamlera (a obsługa Roamlera poznaje danego użytkownika). Gdy użytkownik  przejdzie przez wszystkie zadania z poziomu 1, zaczyna otrzymywać zadania płatne za pomocą odznak, punktów lub wynagrodzenia pieniężnego, jednak zadania bezpłatne nadal się mogą pojawiać – ich celem jest utrzymanie zaangażowania. Czas na wykonanie zadania jest dość krótki – zazwyczaj dwie godziny – dlatego, zawsze warto wcześniej przeczytać opis zadania i zastanowić się, czy będziemy mieć warunki do wykonania zdjęcia. Po przesłaniu odpowiedzi w ciągu 4 godzin otrzymujemy sympatyczne informacje zwrotne od ekipy Roamlera. Aplikacja zawiera również elementy wirusowe – możemy się pochwalić zdjęciem wykonanym na potrzeby zadania naszym znajomym na Facebooku czy na Twitterze czy też zaprosić znajomych do korzystania (za co otrzymujemy wynagrodzenie).

print6

Aplikacja jest prosta w obsłudze i działa bardzo szybko. Podczas miesiąca używania – a używałam jej średnio raz w tygodniu, nie zaobserwowałam żadnych problemów związanych z jej działaniem. Zadania były proste i łatwe do wykonania, chociaż tworzenie dłuższych opisów na dotykowym smartfonie było nie lada wyzwaniem. Kłopotem były też dla mnie zdjęcia. Kiedy po raz pierwszy wykonywałam zadania wstępne, było dość ciemno, więc widok z okna nie wyszedł mi najszczególniej. Nie mogłam niestety skorzystać z tych widoków z okna, które znajdują się w bazie zdjęć komórki. Autorzy aplikacji tłumaczą, że to ze względu na potwierdzenie, że zdjęcie zostało faktycznie wykonane w danym miejscu, aczkolwiek obiecali sprawdzić, czy nie da się wdrożyć poprawki, która pobiera dane lokalizacyjne z już wykonanych zdjęć. Sama często dodaje zdjęcia dłuższy czas po zrobieniu, wtedy kiedy jestem już w domu i korzystam z wifi, i aplikacje, z których korzystam, jakoś “wiedzą”, gdzie zdjęcie zostało zrobione). Aczkolwiek zgodzę się, że może mieć to znaczenie np. w przypadku zdjęć sklepowych, gdzie odbiorca badania wymaga potwierdzenia, że zdjęcie zostało faktycznie wykonane w danej lokalizacji. Nie wszystkie zadania były też dla mnie, tak jak zadanie z fotografowaniem owoców w wybranych supermarketach, które znajdują się dość daleko od mojego domu – korzystam z zakupów online, a wybranie się do odległej dzielnicy po to by tylko zrobić zdjęcie, przekracza moje skromne zasoby czasowe. Zakładam jednak, że tego rodzaju zadania adresowane są głównie do osób młodych, dysponujących dużo większą ilością czasu. Zresztą, zawsze, gdy nie jesteśmy w stanie  danego zadania wykonać, możemy powiadomić o tym obsługę.

Więcej o Roamler: www.roamler.pl