Chociaż jestem zawalona ostatnio masą pracy wszelakiej, powoli zaczynam odgrzebywać się z branżowo-czytelniczych zaległości. Na początek sięgnęłam po książkę “E-marketing. Współczesne trendy. Pakiet startowy” pod redakcją naukową Jarosława Królewskiego i Pawła Sali. Ukazała się ona pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa PWN. Wydawnictwo łączy teksty różnych autorów (w tym znane mi nazwiska, takie jak Dominik Kaznowski, Monika Mikowska, Barbara Stawarz, Andrzej Garapich, Jacek Jankowski) i liczy sobie ponad 400 stron, zatem czeka nas porcja całkiem solidnej lektury.
Książka zaczyna się od części zatytułowanej “Solidny background”. Są to cztery artykuły, które wprowadzają w marketing i jego narzędzia, etapy rozwoju marketingu jako dyscypliny praktycznej w Polsce, wyniki najważniejszych aktualnych badań dotyczących użytkowania internetu oraz przegląd najnowszych trendów. Znajdziemy tutaj dużo przydatnych danych, które pokazują, dlaczego internet jest medium tak ważnym dla marketingowców.
Druga, najobszerniejsza część książki, ma tytuł “Składowe sukcesu” i zawiera wyczerpujące charakterystyki poszczególnych narzędzi (np. e-mail marketingu, copywritingu, kampanii społecznych, automatyzacji marketingu) i koncepcji marketingowych (content marketing, marketing mobilny, usability i user experience). Niektóre teksty mają charakter bardziej teoretyczny, przybliżający konkretne zjawisko, inne są bardziej praktyczne i narzędziowe, zawierają konkretne wskazówki, niektóre łączą aspekt teoretyczny z praktycznym. Kolejna część, “Jak to policzyć”, dotyczy badań internetu. Miałam po niej pewien niedosyt – wydawała mi się ona nieco za krótka i nie mówiła o ograniczeniach poszczególnych narzędzi czy metod badań. Część czwarta, “Niezbędnik nowoczesnego marketera”, mówi z kolei o dodatkowych aspektach związanych z prowadzeniem działań marketingowych w sieci – techonologiach, zarządzaniu projektami, współpracy z zespołem IT, obsłudze klienta w internecie, zarządzaniem projektami, prowadzeniem działań marketingowych dla start-upów oraz wybranymi aspektami prawnymi.
Podsumowując, „E-marketing” to książka dla tych, którzy mają już podstawową wiedzę z zakresu marketingu “tradycyjnego” i ogólne pojęcie o e-marketingu, teraz zaś chcieliby rozszerzyć ją o wiedzę na temat najnowszych trendów. Książka może tutaj pełnić funkcję przydatnego, podręcznego kompendium. To, co jest w takich wydawnictwach trudne, to zapewnienie spójności tekstu – kiedy piszą go różni autorzy, niektóre teksty mogą mieć bardziej teoretyczny, inne zaś bardziej praktyczny, charakter. Rozdzieliłabym też część “Składowe sukcesu” na teksty, które mówią bardziej o koncepcjach i trendach oraz na teksty, które dotyczą używania konkretnych narzędzi. Brakowało mi też rozdziałów o planowaniu działań, a zwłaszcza zaś o tworzeniu harmonogramów i budżetowaniu – o dwie ostatnie rzeczy często pytają mnie uczestnicy szkoleń. Niemniej jednak, uważam “E-marketing” za wartościową pozycję, którą każdy specjalista marketingu powinien mieć w swojej biblioteczce.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu PWN.