“Jak nie bać się żyć” to książka dla tych, którzy zmagają się z lękami. Pozwala zrozumieć, skąd biorą się lęki i w jaki sposób można próbować sobie z nimi radzić.
Pandemia okazała się trudnym czasem dla tych, którzy zmagają się z lękiem. Brak możliwości swobodnego poruszania się, niekiedy przymusowe zamknięcie w domu, odseparowanie od bliskich i przyjaciół i media nadmiernie dramatyzujace wszystkie informacje – to wszystko nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Choć ja sama nie zmagam się z lękiem, sporo takich skarg widziałam w mediach społecznościowych.
Naprzeciw problemom związanym z lękiem wychodzi książka Tima Cantophera “Jak nie bać się żyć”. To nie jest jednak książka o naszych lękach codziennych i o zwykłych sposobach radzenia sobie z nimi. To raczej książka, po którą warto sięgnąć w sytuacji, gdy lęk zaczyna dominować nasze życie. Autor jest emerytowanym brytyjskim psychiatrą, autorem popularnonaukowych książek i artykułów naukowych, więc możemy liczyć na sporą dawkę medycznej wiedzy, podaną jednak w bardzo przystępny sposób.
Książka “Jak nie bać się żyć” wydało Wydawnictwo Kompania Mediowa w ramach serii “Inwestuj w siebie”. Charakteryzuje się ona spójną serią graficzną, a równocześnie wielością perspektyw: o budowaniu dobrych relacji z innymi (“Jak czytać ludzi”) napisał były agent służb specjalnych, o mądrym oszczędzaniu (“Nawyki bogatych i biednych”) doświadczony inwestor. Nie znam z tej serii jedynie książki “Jak przeżyć koniec świata”, ale może kiedyś uda mi się to nadrobić.
Autor książki “Jak nie bać się żyć” wskazuje, czym jest niepokój, jaką spełnia funkcję w życiu zdrowej osoby, a kiedy może stać się chorobą. Wymienia typy zaburzeń lękowych, wskazuje ich przyczyny, pokazuje też, że sam niepokój może być i objawem, i przyczyną. Pokazuje, że istnieją ludzie, którzy niepokoju nie odczuwają, natomiast są zaburzeni w inny sposób – jest to objawem socjopatii.
W książce “Jak nie bać się żyć” ukazano też różne metody radzenia sobie z niepokojem. Tim Cantopher podsuwa praktyczne wskazówki, w jaki sposób zadbać o zdrowy styl życia i jakie zmiany wprowadzić, by zneutralizować emocje. Wskazuje też na dużą rolę pomocy psychologicznej oraz omawia najczęściej stosowane typy leków i efekty ich działania. Prezentuje też metody leczenia najbardziej powszechnych zaburzeń lękowych i zbiera najważniejsze metody radzenia sobie z lękiem wypracowane przez jego pacjentów.
To książka dla tych, którzy zmagają się z lękiem – ale też książka dla ich bliskich, którzy próbują ich zrozumieć i im pomóc. Dobra na budzące wiele obaw pandemiczne czasy – ale nie tylko.
Inne książki z serii „Inwestuj w siebie”
(za książkę dziękuję Wydawnictwu Kompania Mediowa)