AMEC – standardy mierzenia social media cz. 5 – wpływ

Kto na kogo wpływa w internecie? Czy można to zmierzyć?

To pytanie, które często zadają sobie osoby prowadzące komunikację w mediach społecznościowych i twórcy narzędzi do monitoringu social media. Dlatego wpływ jest tematem kolejnego rozdziału dokumentu AMEC o mierzeniu mediów społecznościowych. Tutaj mamy właściwie garść różnych spostrzeżeń na temat wpływu. Ten kawałeczek dokumentu nie jest jeszcze ostatecznie zatwierdzony – został poddany przez autorów do dyskusji branżowej do końca lipca b.r., w chwili, gdy piszę te słowa, nie ma jeszcze ostatecznego wyniku tych konsultacji.

  • Wpływ to możliwość spowodowania lub przyczynienia się do zmiany opinii lub zachowania.

  • Strona inicjująca wpływ to kluczowy lider opinii. Może to być osoba lub grupa, która posiada między innymi większy niż przeciętny potencjał dzięki takim atrybutom jak częstotliwość komunikacji, osobisty dar przekonywania, rozmiar sieci społecznej lub centralne usytuowanie w niej.

  • Kluczowi liderzy opinii wchodzą w interakcję z innymi i ci, na których mają wpływ, są określani mianem ulegających wpływowi. Są to osoby lub grupy, które zmieniają opinie na skutek wystawienia na nowe informacje.

  • A zatem marketing z udziałem liderów opinii jest to: działanie specjalisty marketingu lub komunikacji, który angażuje kluczowych liderów opinii do wpływania na innych po to, aby zrealizować cele biznesowe.

  • Badania pokazują, że specjalista marketingu jest najbardziej efektywny, gdy skupia zasoby na kluczowych liderach opinii z najwyższym potencjałem do wpływania na innych – tych, na których potencjalnie najłatwiej jest wpłynąć. Dodatkowy przewodnik zamieszczony na stronie www.standards.org [niestety, autorzy dokumentu nie podali, o jaki dokument konkretnie chodzi,a hipełącze w dokumencie kieruje na stronę główną serwisu – A. M.]odkrywa dalsze opisowe atrybuty lidera opinii, tak więc kierownik programu może zidentyfikować liderów opinii i potencjalne grupy wpływu dla skutecznego zaprojektowania programu. Atrybuty te mogą posłużyć do przypisania danego lidera opinii do jednego z pięciu ich typów, opisanych w przewodniku.

Netzwerk 2/5

© Robert Kotsch – Fotolia.com

Moje uwagi:

  • Niestety mam wrażenie, że w AMEC nikt nie czytał raportu Altimeter Group na temat mierzenia wpływu w internecie, który jest o wiele lepszym i bardziej precyzyjnym dokumentem. 
  • Widać ukłon w stronę firm posiadających narzędzia monitoringu social media, które twierdzą, że są w stanie zmierzyć wpływ w internecie. Niestety, nie są w stanie. To, co jesteśmy w stanie zrobić, to zmierzyć aktywność poszczególnych wypowiadających się w dyskusjach i wskazać osoby, które są bardzo aktywne. Nie wiemy, co siedzi w głowach reszty internautów. Zwłaszcza tych, którzy tylko czytają teksty – aczkolwiek z tego akurat AMEC zdaje sobie sprawę, bo w przewodniku jest to wyraźnie podkreślane.
  • Wpływ ma miejsce głównie offline, bo tutaj chodzi o zachowania, które wykazujemy poza internetem. No, chyba, że mierzymy przekonanie ludzi do wzięcia udziału w internetowym głosowaniu czy podpisaniu petycji – tutaj będzie jeszcze stosunkowo łatwo.

Partnerzy