Zasady SEO copywritingu – o czym warto pamiętać

Zasady SEO copywritingu są względnie proste do zastosowania. Jeśli chcesz, by czytelnicy łatwo odnajdywali Twoją stronę, warto o nich pamiętać i je konsekwentnie stosować w każdym tekście, który przygotowujemy. 

To kolejny materiał na temat pisania tekstów internetowych, pierwszy dotyczył obaw związanych z pisaniem tekstów do internetu. Zaplanowałam taki cykl materiałów jako pomoc dla moich czytelników, studentów i kursantów. Na razie zamierzam publikować kolejne odcinki cyklu, natomiast, gdy nazbiera się ich wystarczająco dużo, powiążę je ze sobą w jednym tekście głównym. Tymczasem opisuję zasady SEO copywritingu, by mieć bazę dla kolejnego tekstu, który pokaże, jak wybierać słowa kluczowe do pozycjonowania tekstu.

Zasady SEO copywritingu 

Gdy dla danego tekstu mamy już określoną frazę kluczową, musimy pamiętać, aby znalazła się w kilku miejscach w tekście, jak też i poza nim.

Tytuł

Fraza kluczowa powinna się znaleźć w tytule tekstu, najlepiej jak najbliżej lewej strony. Tytuł nie może też być za długi, optymalna długość to 40-60 znaków ze spacjami.

Pierwszy akapit lub lead

Tutaj również fraza kluczowa powinna znaleźć się w pierwszym wersie, jak najbliżej lewej strony. 

Środek tekstu

Fraza kluczowa powinna występować w tekście z mniej więcej jednakową gęstością. Można spróbować umieścić ją raz w każdym akapicie.

Śródtytuł

Także w jednym ze śródtytułów, o ile występują one w tekście, możemy umieścić frazę kluczową. 

Adres URL

W bezpośrednim linku do tekstu również powinniśmy umieścić frazę kluczową. Miejsce nie ma znaczenia, to może być początek adresu albo jego koniec. Rekomenduje się jednak, by ten adres również nie był za długi. 

zasady seo copywritingu

Opis obrazka w tekście

Nasz tekst powinien zawierać przynajmniej jeden obrazek. Także ze względu na SEO copywriting. Dlaczego? Internauci, gdy wiedzą, jak ma wyglądać dany przedmiot, stosują również wyszukiwanie graficzne. Można im ułatwić zadanie, w opisie obrazka uzupełniając pole “tekst alternatywny”.

zasady seo copywritingu

Metaopis

To opis tekstu dla wyszukiwarki. Potencjalny czytelnik zobaczy go w wynikach wyszukiwania, gdy wpisze zastosowaną przez Ciebie frazę kluczową. Poza tym, że ten krótki tekst powinien zachęcać do wizyty na Twojej stronie, powinien również zawierać frazę kluczową. 

zasady seo copywritingu

Inne zasady SEO copywritingu

Link do innego tekstu w Twoim serwisie

Dobrze umieścić w tekście link do innego tekstu w Twoim serwisie. Pozwoli to nie tylko zatrzymać czytelnika na dłużej, ale poprawia pozycjonowanie Twojego tekstu. 

Link wychodzący

Warto również podlinkować inny tekst na podobny temat, znajdujący się na innym blogu lub serwisie. Pokazuje to związek Twojego tekstu z konkretnym obszarem tematycznym, ale również wpływa na lepszą pozycję Twojego tekstu.

Jak ułatwić sobie życie

Zasady SEO copywritingu mogą nie być proste do zastosowania. Ale istnieją narzędzia, które sprawdzają nasz tekst za nas, tzw. wtyczki lub rozszerzenia. Najlepiej zapytaj administratora Twojego serwisu, czy takową wtyczkę posiadasz. Osobiście korzystam z wtyczki Yoast, ale szczegóły jej działania zostawię sobie na kolejny wpis. 

Nie zawsze da się zrobić wszystko

Jestem też świadoma, że nie zawsze się da wykorzystać wszystkie zasady SEO copywritingu. Czasem wolę poświęcić frazę dla atrakcyjnego tytułu, co do którego liczę, że może przyciągnąć większą liczbę czytelników. Czasem nie mam linku wychodzącego – bo w danym temacie nie mam nic do polecenia. A czasem temat jest na tyle nowy, że wcześniej o nim nie pisałam i nie mam linku wewnętrznego. Wtedy świadomie rezygnuję z zastosowania danej zasady.

Warto też być na bieżąco. Zasady SEO copywritingu mogą się zmienić, jeśli algorytm wyszukiwarki Google, najpopularniejszej w naszym kraju, również zostanie zmieniony. Warto śledzić więc branżowe źródła marketingowe. W każdym razie – warto te zasady znać i stosować. Raz napisany i dobrze opracowany pod kątem SEO tekst można na nas pracować przez bardzo długi czas.