SEO copywriting – co to jest i do czego służy

SEO copywriting to sposób tworzenia treści na bloga w taki sposób, aby potencjalni czytelnicy mogli je łatwo znaleźć. Dlaczego tworząc teksty, warto stosować się do zasad SEO? O tym dowiesz się z poniższego tekstu. 

SEO copywriting – co to jest

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Skrót SEO wziął się od angielskiego zwrotu Search Engine Optimization, czyli optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe. A zatem SEO copywriting oznacza to takie skonstruowanie tekstu na stronie internetowej, aby był łatwiej “czytany” przez oprogramowanie wyszukiwarki. W konsekwencji dana strona wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania. Taka jest główna funkcja tworzenia tekstów uwzględniających zasady SEO.

Po co stosować SEO copywriting?

Jeśli tworzymy treści odpowiadające na pytania internautów czy zgodne z zapytaniami wpisywanymi w wyszukiwarkę, mają one szansę wyświetlić się wyżej w wynikach wyszukiwania. Jeśli teksty wyświetlają się wyżej, mają szansę przyciągnąć większą liczbę internautów na naszą stronę. Im większy ruch, tym lepsza będzie pozycja naszej strony. W przypadku tekstów o wąsko sprofilowanym temacie, mamy szansę przyciągnąć dokładnie te osoby, które na ten temat chcą się czegoś więcej dowiedzieć. 

Dlaczego ważne są potrzeby internautów?

Przy tworzeniu tekstów dla SEO warto zastanowić się, jakie są potrzeby potencjalnego odbiorcy czy też jaki problem próbuje rozwiązać, poszukując wiedzy w internecie. Jakie zapytanie wpisze do wyszukiwarki? Warto wziąć pod uwagę także poziom jego wiedzy i słownictwo, którego używa. Przykładowo, choć firma sprzedająca energię elektryczną użyje właśnie tego zwrotu, internauta wpisze w wyszukiwarkę frazę “ceny prądu”. Jego język to nie język formalnych regulaminów, a język bardzo prosty, niekiedy wręcz potoczny. Niekiedy do wyszukiwarki internauta wpisze po prostu pytanie. Dlatego dobrze wcześniej wyobrazić go sobie jako konkretną osobę. 

Od czego zacząć SEO copywriting?

Sposobów na SEO copywriting jest kilka. Gdy jest jakiś obszar, o którym planujesz pisać, warto sprawdzić związane z nim słowa kluczowe. Najprościej za pomocą wyszukiwarki właśnie. Zastanów się, jakie frazy wpisałbyś w wyszukiwarkę, gdybyś miał znaleźć tekst na interesujący Cię temat. 

Wyszukiwarka 

Przykładowo, planuję napisać tekst o SEO copywritingu. Wpisuję frazę “SEO copywriting” w okienko wyszukiwarki Google, przeglądam wyniki wyszukiwania, sprawdzam też, jakie frazy są rekomendowane przez wyszukiwarkę na dole wyników jako podobne. Każda z tych fraz może stać się moją główną frazą kluczową dla nowego tekstu (daną frazę możemy wykorzystać tylko jednokrotnie jako główną frazę kluczową). 

seo copywriting

Podobne wyszukiwania sugerowane przez Google

Inne inspiracje

Ewa Szczepaniak, w swojej bardzo dobrej książce “Sztuka projektowania tekstów” radzi, aby korzystać też z innych źródeł inspiracji: znajomych, którzy są podobni do Twoich czytelników lub korzystać z narzędzi dostępnych online. Sama podczas planowania tekstów chętnie korzystam z answerthepublic.com

seo copywriting

Lista podobnych fraz do „seo copywriting” według Answerthepublic.com.

Przygotuj tekst

Gdy masz już wybraną frazę kluczową, zaplanuj tekst tekst na temat związany z daną frazą. Zastanów się, co powinno być na początku, jakie tematy rozwiniesz w tekście i co umieścisz w zakończeniu. Następnie przygotuj tekst, pamiętając o regułach SEO copywritingu

Gdy masz już gotowe teksty

Można też zoptymalizować pod SEO copywriting napisane teksty. W tym wypadku warto określić, jaki jest główny temat tekstu i poszukać, jakie frazy kluczowe są najczęściej używane w związku z nim. Potem należy dobrać frazę kluczową, którą stosujemy w tekście według określonych reguł

Przydatne wsparcie

Bardzo dobrą pomocą jest wtyczka do optymalizacji tekstów pod SEO. W przypadku WordPressa sprawdza się Yoast SEO. Wtyczka działa w taki sposób, że sprawdza tekst i wyświetla szczegółowe informacje, które fragmenty tekstu są dobrze zoptymalizowane pod SEO, a które należy poprawić. Jeśli masz jednak inny system do zarządzania treścią na stronie (Content Management System, CMS), warto popytać administratora strony o możliwości wdrożenia innego rozwiązania. 

Podsumowując, musisz mieć wytypowane słowa kluczowe pasujące do tematów, które poruszasz na swojej stronie internetowej czy blogu. W przypadku sklepu czy firmy, będą to różne frazy związane z oferowanymi produktami czy usługami. Na bazie słów kluczowych tworzysz teksty lub dopasowujesz słowa kluczowe do swoich tekstów.  Taki sposób pisania może jednak rodzić pewne obawy – chociażby o spłycanie tekstów. Ale się opłaca. Po co? Po to, by internauci mogli łatwo Ciebie znaleźć, a w konsekwencji zostać Twoimi czytelnikami, a nawet klientami.