Gemius i Autentika przyjrzały się urządzeniom i oprogramowaniu, na których Polacy obecnie oglądają strony www i porównały te dane z danymi sprzed trzech lat. Sądząc po wynikach raportu z badań internetu „Rozwój technologii wymusza nowe kierunki zmian w serwisach www”, można zauważyć istotne różnice.
Oto główne kierunki zmian:
- Wzrost rozdzielczości ekranów
- Obecnie ponad 75 proc. urządzeń, z których łączymy się z internetem, ma powyżej 1280 px szerokości (i można się spodziewać, że rozdzielczości będą jeszcze większe, i dla komputerów PC, i dla sprzętu mobilnego).
- Konsekwencją była zmiana standardu budowy layoutów stron internetowych, co pomogło tworzyć bardziej czytelne i przejrzyste serwisy www, ale też zaawansowane interfejsy narzędziowe.
- Wzrost popularności urządzeń mobilnych
- Według Gemius w marcu 2014 r. ruch ze smartfonów i tabletów wyniósł już 10,5 proc.
- Projekty powstających lub planowanych stron www powinny już zakładać responsywność (Responsive Web Design), czyli dopasowanie interfejsu do urządzeń mobilnych.
- Drugim trendem jest z kolei „Service design”, czyli kompleksowe myślenie o udostępnianej usłudze pod kątem urządzenia wykorzystywanego przez odbiorcę.
- Internet Explorer staje się lepszy
- Poprawki w najnowszych wersjach IE (w tym obsługa CSS3), spowodowały, że sztandardowa przeglądarka Microsoftu wróciła do łask internautów.
- HTML5 i CSS3 zyskują na znaczeniu kosztem Adobe Flash Player
- Wsparcie przez Apple HTML5 przy braku wsparcia dla Adobe Flash Player (obie technologie służą do odtwarzania multimediów w sieci) przyczynił się do spadku popularności tej drugiej technologii.
- Należy się spodziewać, że udział urządzeń przygotowanych do wyświetlania komponentów flashowych będzie się zmniejszał.
Jeśli zatem jesteś w toku planowania lub tworzenia strony www, warto, abyś zwrócił uwagę, czy jesteś gotowy na te zmiany. Zdaniem twórców raportu, nastąpią one w ciągu kilku najbliższych lat.