Maciej Orłoś – Jak występować i zabłysnąć [recenzja i konkurs]

Maciej Orłoś twierdzi, że wystąpienia publiczne czynność tak samo do nauczenia, jak prowadzenie samochodu. Są w tej dyscyplinie mistrzowie, są osoby  całkowicie niewyuczalne, ale znakomita większość z nas jest w stanie dobrze przemawiać. Taki optymistyczny wniosek płynie z jego najnowszej książki,  “Jak występować i zabłysnąć”, wydanej przez Wydawnictwo RM.

Maciej Orłoś, jeśli chodzi o wystąpienia publiczne, jest niekwestionowanym autorytetem. Dziennikarz, gospodarz programów telewizyjnych, konferansjer, prowadzący liczne gale, konferencje i wydarzenia specjalne. Swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi radami na dobre występowanie dzieli się w swojej książce.

„Jak występować i zabłysnąć” to napisana ze swadą i lekkością pozycja dotycząca wystąpień publicznych. Mówić każdy może, zachęca nas autor na początku książki i przekonuje, że wystąpienia publiczne to rzecz do opanowania jak wszystkie inne czynności, których się uczymy. Z początku towarzyszy im duży stres, który w miarę nabywania doświadczenia, coraz mniej nas paraliżuje, a coraz bardziej motywuje do dania z siebie wszystkiego.

wystąpienia publiczne

Maciej Orłoś zwraca też uwagę na kontrolowanie tych elementów, które składają się na pierwsze wrażenie. Pisze o roli gestykulacji, głosu i dykcji, radzeniu sobie z tremą, przyciąganiu uwagi publiczności, sprzęcie technicznym, tworzeniu prezentacji czy poprawnym wysławianiu się. Sporo miejsca autor poświęca również wystąpieniom telewizyjnym, wskazując, jak się do nich przygotować. Pisze o trudnych pytaniach, które mogą zadawać dziennikarze oraz o tym, jak radzić sobie z różnymi typami publiczności. Wspomina, że wpadki są naturalnym elementem programu telewizyjnego idącego na żywo, ale zaznacza, aby nawet we wpadkach starać się zachować umiar.

Ta książka to pożyteczne kompendium dla wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z wystąpieniami publicznymi, albo ugruntować już posiadaną wiedzę. Warto, aby sięgnęli po nią wszyscy, którzy w życiu zawodowym wygłaszają prezentacje, występują w mediach.

A teraz uwaga. Dwa egzemplarze książki “Jak występować i zabłysnąć” przeznaczone są dla czytelników newslettera. Co trzeba zrobić, aby otrzymać jeden z nich? Zapisać się do newslettera bloga, a następnie w komentarzach pod tą notką odpowiedzieć na pytanie konkursowe: “Kto jest dla Ciebie mistrzem wystąpień publicznych i dlaczego?”. Jeden komentarz może należeć do tylko jednej osoby. Na Wasze teksty czekam do środy, 20 maja, do 23:59:99.

Za książki dziękuję Wydawnictwu RM.