Gruzja w mediach online

W związku z wojną w Gruzji postanowiliśmy przyjrzeć się publikacjom dotyczącym zarówno Gruzji, jak i całego regionu kaukaskiego – i tak powstał nasz specjalny raport „Polskie media online przejęte losem Gruzji”. Liczba publikacji zawierających nazwy państw regionu kaukaskiego gwałtownie wzrosła w momencie rozpoczęcia wojny i zmalała w momencie zapowiedzi Rosjan, że zamierzają zakończyć działania wojenne. Z zestawienia artykułów polskojęzycznych i anglojęzycznych wynika, że publikacji w polskich mediach online jest zaledwie dwukrotnie mniej, niż we wszystkich mediach anglojęzycznych. Wpływ na to ma zapewne wspólnota doświadczeń historycznych związanych z relacjami z Rosją.

Tematem gruzińskim zainteresowały się również nowe media. Jak piszą autorzy bloga The Buzz Bin, Twitter pozostaje głównym niezależnym od rosyjskich mediów źródłem informacji dotyczących sytuacji w regionie. Temat Gruzji od paru dni bardzo intensywnie jest też obecny na polskim Blipie: na cztery strony wyników z Blipscana zaledwie jeden wpis pochodzi z 2007 roku, pozostałe napisano w ciągu kilku ostatnich dni.

Tym wszystkim, którzy chcieliby podjąć jakieś bardziej konkretne kroki i zamanifestować swoją solidarność z walczącym państwem, polecam portal Kaukaz (jednym z autorów jest zresztą kolega z naszej firmy).

Zdjęcie pochodzi z serwisu sxc.hu