Polskie Badania Wyborcze – serwis OFBOR i PTBRiO

Dzisiaj trochę autolansu związanego z wyborami – nie wyrobiłam się przed ciszą wyborczą, więc mogę o tym napisać dopiero dzisiaj. Ale temat nie traci na aktualności – projekt, w którym biorę udział, jest obliczony na dłuższy czas.

Otóż kilka dni temu Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku (OFBOR) oraz Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii (PTBRiO) uruchomiły serwis Polskie Badania Wyborcze (www.badaniawyborcze.pl), który jest rozbudowaną bazą wiedzy, zawierającą wyniki badań preferencji wyborczych, wskazówki dla komentatorów oraz liczne informacje na temat metodologii badań. Zamiar, jaki przyświecał twórcom serwisu, to stworzenie wygodnego w użyciu źródła danych, pomocnego w formułowaniu analiz przedwyborczych.

pbw_glowna

 

Serwis pokazuje wyniki badań dotyczących poparcia dla partii politycznych (tutaj danych dostarczyły firmy badawcze specjalizujące się w badaniach poparcia), które są zestawione z najczęściej dyskutowanymi w sieci wydarzeniami (tutaj danych dostarczył Newspoint). I właśnie dlatego się chwalę – wyciąganie danych o wydarzeniach to była i jest moja praca.

Zalety serwisu www.badaniawyborcze.pl to:

  • Wiarygodność: Dane badawcze zostały zestawione w sposób uwzgledniający niuanse metodologiczne, co pozwala porównywać porównywalne wyniki oraz prowadzić rzetelną analizę poparcia, minimalizując ryzyko błędu interpretacji. Serwis zawiera wyniki dostarczane wyłącznie przez certyfikowane ośrodki badawcze.
  • Kontekst: Wyniki preferencji wyborczych są prezentowane na tle wydarzeń politycznych i społecznych, obrazujących kontekst fluktuacji poparcia partyjnego. Dane dotyczące wydarzeń pochodzą z monitoringu mediów i są zbierane w zobiektywizowany sposób przez Newspoint – partnera PBW.
  • Obrazowanie trendu: PBW są projektem ciągłym, umożliwiającym daleką retrospekcję w analizie preferencji politycznych.
  • Eksperckie komentarze: Dane zawarte w serwisie PBW są komentowane przez autorytety w dziedzinie badań wyborczych.
  • Kompleksowa informacja: PBW to największa w Polsce internetowa baza wiedzy na temat badań preferencji partyjnych.

 

wskazowki dla komentatorow

PBW to projekt o charakterze ciągłym. Chociaż wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się wczoraj, jesienią mamy kolejne. Strona ma stanowić źródło informacji o trendach preferencji partyjnych. Serwis jest dostępny pod adresem www.badaniawyborcze.pl.