Dzisiaj mam przyjemność zainaugurować nowy cykl krótkich wywiadów, a może bardziej ankiet: „Pięć pytań o pomiarze”. Planuję pytać osoby pracujące w branży o to, jak obecnie mierzą efekty działań komunikacyjnych, jakie napotykają wyzwania pomiaru, jakie narzędzia im pomagają i o czym w związku z pomiarem marzą. Jako pierwszy w cyklu zgodził się wziąć udział Przemysław Rodzaj z agencji reklamowej MIMIGROUP oraz FriendlySocial.pl. Zapraszam do lektury!
Kim jesteś i czym się zajmujesz?
Jestem Project Managerem w Agencji Reklamowej MIMIGROUP (FriendlySocial.pl) z Krakowa. Zajmuję się przede wszystkim prowadzeniem projektów związanych z mediami społecznościowymi oraz growth hackingiem.
Przemysław Rodzaj
Jak mierzysz efekty działań, które prowadzisz dla swoich klientów?
Oczywiście wszystko zależy od konkretnego projektu. W przypadku kampanii, których celem jest wzrost jakiegoś współczynnika (np. ruchu na stronie) ustalam odcinki czasowe i cyklicznie sprawdzam rezultaty prowadzonych działań. Dla większego porządku i łatwiejszej analizy danych, staram się nie wprowadzać zmian przed końcem danego etapu. W tego rodzaju kampaniach cele określone są liczbowo (zwiększenie ilości pobrań, wzrost liczby wejść na stronę, obniżenie współczynnika odrzuceń), dlatego bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju narzędzia pomiaru. Dużo trudniej uzyskać wartościowe wyniki analizy w przypadku kampanii prowizerunkowych. Tutaj do danych liczbowych koniecznie trzeba dodać także te jakościowe. Nasza agencja na przykład realizuje ten cel poprzez animowanie dyskusji na temat marki klienta w mediach społecznościowych oraz na blogach. Informacje, jakie uzyskujemy w ten sposób pozwalają uzupełnić obraz naszych działań dostarczony przez narzędzia do analizy.
Jakich narzędzi pomiaru komunikacji używasz?
W mierzeniu komunikacji w mediach społecznościowych używam narzędzi wewnętrznych, udostępnianych przez same portale – najlepsze są tu statystyki Facebooka – oraz statystyk dostępnych w aplikacjach. Przy inbound marketingu korzystam z Brand24 oraz Colibri. To ostatnie narzędzie wydaje mi się szczególnie pomocne – mając możliwość podpięcia pod Google Analytics, dostarcza zróżnicowane dane na temat prowadzonych działań.
Największe wyzwanie związane z mierzeniem efektów komunikacji, to…
W przypadku mediów społecznościowych największym wyzwaniem jest badanie wpływu podejmowanych działań marketingowych na wzrost świadomości marki. O ile w przypadku kampanii nakierowanych na pozyskanie lub zaangażowanie społeczności można przeprowadzić wartościową analizę wyników, o tyle skuteczne badanie świadomości marki w SM jest o wiele trudniejsze i ogranicza się w zasadzie do ankiet.
Najwięcej trudności ograniczenia te sprawiają w kampaniach dla mniejszych marek, które potrzebują stopniowego budowania swojego wizerunku, ale ich budżety nie pozwala na szczegółową analizę wyników.
Marzę, aby w przyszłości mierzenie komunikacji było…
Ograniczone do kilku bardzo rozbudowanych narzędzi, pozwalających szczegółowo mierzyć efekty prowadzonych działań. Dobry kierunek wyznaczają tu inne narzędzia do analizy, takie jak Google Analytics, Mix Panel czy Kiss Metrics.