Infolia – szkolenia z marketingu i social media online

Czy filmy szkoleniowe wyprą tradycyjne szkolenia? Takie pytanie można sobie zadać, obserwując najnowszy trend w branży szkoleniowej, a mianowicie webinaria i filmy szkoleniowe dostępne online. Płacisz za możliwość obejrzenia nagrania, oglądasz go wtedy, kiedy chcesz i w sytuacji, jaka jest dla Ciebie wygodna. Taką opcję oferuje już Akademia Proto, ostatnio również nowopowstały serwis Infolia. I ten ostatni miałam właśnie okazję przetestować, po tym, jak dostałam mailing z serwisu Marketing przy Kawie.

Trzeba przyznać, że zachęta do testu została bardzo sprytnie skonstruowana. Jedno ze szkoleń, w niewielkim kawałku, mogłam obejrzeć za darmo. Ale to było jeszcze nic – dodatkowym magnesem miał być Paweł Tkaczyk, szeroko znany w środowisku internetowym ekspert od marketingu i grywalizacji. Pawła widziałam do tej pory w roli prelegenta konferencyjnego, dlatego tym bardziej byłam ciekawa, jak wygląda prowadzone przez niego  szkolenie. Wygenerowałam sobie darmowy kod i z utęsknieniem czekałam długiego weekendu, aby w spokoju obejrzeć szkolenie. O tym, że mam je do obejrzenia, krótko przed długim weekendem jeszcze raz przypomniał mi mechanizm wbudowany w portal.

strona_glowna

 Źródło: materiały udostępnione przez Infolia.pl

W końcu mogłam zabrać się do oglądania. Szkolenie bardzo łatwo dało się uruchomić z tabletu. Na podglądzie widziałam i prelegenta, i treść jego prezentacji.

szkolenie

 Źródło: materiały udostępnione przez Infolia.pl

 Dodatkowo, co jakiś czas wyświetlały się pytania dotyczące aktualnie omawianego tematu – miało to angażować uczestnika, pozwolić mu lepiej zapamiętać właśnie uzyskane treści czy stworzyć namiastkę interakcji z innymi.

zadanie_otwarte

 Źródło: materiały udostępnione przez Infolia.pl

W przypadku niektórych szkoleń są nam udostępniane do pobrania materiały dodatkowe. Możemy też śledzić własne postępy w danym szkoleniu.

postepy_w_nauce

 Źródło: materiały udostępnione przez Infolia.pl

Po ukończeniu szkolenia możemy też pobrać i wydrukować certyfikat.

mozliwosc_otrzymania_certyfikatu

 Źródło: materiały udostępnione przez Infolia.pl

Portal działa intuicyjnie i jest bardzo łatwy w obsłudze. Jedyną przeszkodą była kotka mojej mamy, która bardzo się uparła, aby oglądać szkolenie razem ze mną.

Pomyślałam, że dowiem się więcej o Infolii, pytając o nią jej pomysłodawców. Na moje pytania odpowiedziała Karolina Gugała.

k_gugala_infolia

 Źródło: materiały udostępnione przez Infolia.pl

Anna Miotk: Czy uczestnicy komercyjnego szkolenia otrzymują dodatkowe materiały do pobrania? (w wersji testowej ich nie było – tutaj chciałabym się upewnić, że dobrze to opisałam)

Karolina Gugała: Jest to zależne od specyfiki danego szkolenia i tego, co prowadzący chciałby udostępnić uczestnikom. W szkoleniach związanych z grafiką (które lada dzień pojawią się w Infolii) uczestnicy otrzymują do pobrania np. projekty graficzne, które są wykorzystane w kursie.

Skąd wziął się pomysł na uruchomienie serwisu?

Pomysł na Infolię pojawił się już kilka lat temu. Musiało jednak minąć trochę czasu, aż nadarzyły się sprzyjające okoliczności, aby zrealizować projekt. Może  moja odpowiedź będzie nieco przewidywalna, ale potrzeba jest matką wynalazców. Na rodzimym rynku brakuje serwisu ze szkoleniami online, który w prosty i transparentny sposób oferowałby wiedzę charyzmatycznych prowadzących.

Co prawda, nie wiem, czym są klasy w programowaniu, killowanie procesów i zapytania SQL, to miałam jednak wizję i co najważniejsze dużo samozaparcia, aby doprowadzić do stworzenia tak inspirującego miejsca, którym jest Infolia.

W jakich szkoleniach chcą się Państwo specjalizować?

Na razie skupiamy się na ścieżce marketingowej – social media, grywalizacja, copywriting. Uzupełnienie oferty stanowią umiejętności osobiste i menadżerskie. Nawiązaliśmy współpracę z wydawcami szkoleń i do aktualnej oferty dołączą również np. kursy grafiki komputerowej.

W Infolii wystarczy miejsca dla wszystkich – dla konkurencji również 😉 Uważam, że dialog współpracy to najlepsze rozwiązanie – wszystkich otwarcie zapraszam do połączenia sił i wspólnego działania. Warunkiem oczywiście jest jakość szkoleń, która musi być na wysokim poziomie.

Jak chcą Państwo konkurować z firmami organizującymi szkolenia tradycyjne? Co jest zaletą w przypadku szkoleń online?

Nie zamierzamy konkurować z firmami organizującymi szkolenia stacjonarne. Każda osoba ma swoje preferencje co do nauki. Oferujemy jednak alternatywę, która w przyszłości może chociaż częściowo zastąpi szkolenia tradycyjne.

Nie tylko cena jest tym, co wyróżnia szkolenia online. To przede wszystkim dowolność tego, kiedy i w jakim miejscu chcemy przystąpić do szkolenia. Dowolność tego, z jaką częścią materiału chcemy się zapoznać i do czego wrócić w razie potrzeby. Dodatkowo uczestnik szkolenia online może na bieżąco sprawdzać swoją wiedzę oraz kontrolować postępy, rozwiązywać ćwiczenia i zadania.

Poza samym kosztem uczestnictwa w szkoleniach stacjonarnych, często dochodzą także koszty dojazdu, czy noclegu. Nie każdy mieszka w dużym mieście. Szkolenia online pozwalają zdobywać wiedzę od najlepszych trenerów, tu i teraz.

Czym różni się Państwa oferta od oferty innych firm sprzedających filmy szkoleniowe?

W Infolii cenię sobie trzy elementy, które uważam, że udało się osiągnąć:

  • Po pierwsze, prostota, intuicyjność i transparentność. Znalezienie interesującego szkolenia i rozpoczęcie nauki zajmuje dosłownie sekundy.
  • Drugi element to przyciągający trenerzy, którzy wręcz emanują pozytywną energią zza ekranu. Dzięki czemu nie ma mowy o nużących wykładach.
  • Po trzecie frajda – szkolenie ma być przyjemnością, a nie przymusem.

Na pewno nigdy nie będziemy ścigać się z konkurencją o „ficzery” i liczbę funkcjonalności. Utrzymanie prostoty i intuicyjności to priorytet. Uczestnikom szkolenia nie zawracamy głowy całą „magią”, która dzieje się po stronie serwerów i nie zanudzamy złożonością wykorzystanych algorytmów.

Jakie mają Państwo dalsze plany związane z rozwojem Państwa serwisu? 

Długo by opowiadać 😉 Mamy dwa główne cele. Po pierwsze chcemy naszpikować Infolię dużą dawką wartościowej wiedzy. Cały czas tworzymy kolejne szkolenia. Po drugie – rozwój samej platformy. To, co teraz udostępniamy to dopiero początek. Chcemy zwiększyć poziom interakcji w szkoleniach i dać jeszcze większą różnorodność materiałów szkoleniowych. Pracujemy również nad wersją mobilną Infolii. Milowym krokiem będzie jednak kreator szkoleń, czyli element, który sprawi, że każdy będzie mógł w prosty sposób tworzyć szkolenia i dzielić się wiedzą w Infolii. Będzie tylko jeden warunek – wysoka jakość kursów, którą chcemy utrzymać.

Cały czas wsłuchujemy się w głos uczestników szkoleń i elastycznie będziemy podchodzić do planów rozwoju. W końcu nauka ma być przyjemnością właśnie dla użytkowników Infolii.

Dziękuję za rozmowę.

 

Podsumowując, myślę, że filmy szkoleniowe pod pewnymi względami to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych szkoleń. Przede wszystkim dlatego, że można je oglądać w wybranej dla siebie porze i praktycznie w dowolnym miejscu, co jest wygodne zwłaszcza dla osób tak zawalonych obowiązkami, że wyrwanie się na jeden dzień szkolenia jest dla nich sporą trudnością. Nie bez znaczenia jest też niższa cena. Minusem jest to, że tracimy bezpośrednią, osobistą interakcję. Z trenerem, któremu na bieżąco możemy zadawać pytania, jeśli czegoś nie rozumiemy. Z innymi uczestnikami, którzy być może przerobili ten sam problem wcześniej co my, i mają już odpowiedź.

Infolia cały czas rozwija swój pakiet szkoleń. Na platformie mamy możliwość obejrzenia kilku filmów szkoleniowych Pawła Tkaczyka oraz Piotra Michalaka. Portal zachęca kolejnych trenerów do zgłaszania się. Więcej informacji: www.infolia.pl