Blog Forum Gdańsk 2017 to impreza, na którą wybrałam się po raz drugi. Pozytywnie zapamiętałam edycję 2015 (to była pierwsza, w której wzięłam udział), gdzie wzbogaciłam się o nową wiedzę i nowe znajomości. Czas konferencji to dla mnie też moment przestawienia się umysłu w inny tryb – wtedy jakoś nowe pomysły same do mnie przychodzą. Dlatego pełna nadziei jechałam do Gdańska w miniony piątek weekend. Jak mogłabym opisać tegoroczne Blog Forum Gdańsk? Najkrócej – słowami: algorytmy, sprawdzanie informacji, cyborgi, selfpublishing, nowe narzędzia, blogerska obsługa klienta, flatlays, dobra kawa, impreza wieczorna i organizacja.
Algorytmy
Jedno z ciekawszych wystąpień poprowadził Michał Kosiński z Uniwersytetu Stanforda, który mówił o tym, jak algorytmy mogą trafnie przewidywać naszą przyszłość. Wykład był prowadzony ciekawie i inspirująco – widać dobrą amerykańską szkołę wystąpień publicznych. Publika Blog Forum Gdańsk 2017 była wręcz zachwycona. Ja jednak nosiłam w sobie wątpliwość, którą wyraziłam pod koniec: Czy algorytmy są w stanie przewidywać dokładnie nasze zachowania, skoro prawami w naukach społecznych rządzi prawdopodobieństwo, a nie stuprocentowa pewność? Tutaj zresztą zgadzaliśmy się z Olą i Piotrem Stanisławskimi z Crazy Nauka. Przeciwstawiłam się też mitowi głoszącemu, że fake newsy wygrały wybory dla Trumpa. Badacze z tego samego co Michał Kosiński Uniwersytetu Stanforda już to sprawdzili i okazało się, że nie. Tutaj dowiecie się więcej: Social Media and Fake News in the 2016 Election
Sprawdzanie informacji
Z tematem algorytmów pięknie komponowała się poradnikowa prezentacja Michała Kreczmara o weryfikacji newsów. Potrzebna w życiu blogera, zwłaszcza, że to człowiek łatwo ulegający emocjom i chętnie dzielący się wiedzą ze swoją społecznością. O potrzebie rozwoju cyfrowych kompetencji w związku z intensywnym rozwojem cyfrowego wspólnego rynku europejskiego mówił też prelegent z Unii Europejskiej. Bez nich obywatele nie będą w stanie sprawnie poruszać się w cyfrowym świecie i unikać grożących im niebezpieczeństw. Przy okazji tej prezentacji poznałam sobie ciekawe narzędzie do prowadzenia głosowań na żywo, Mentimeter – wystarczy, że publiczność ma przy sobie smartfony.
Cyborgi
Tutaj ciekawa opowieść Magdy Gacyk o ludziach, którzy wszczepiają sobie różne elektroniczne elementy by móc łączyć się z komputerem czy zapewniać sobie supermoce (trend transhumanizmu). Ale jak się okazuje, cyborgi to też ludzie z rozrusznikami serca. Jeszcze bardziej ciekawe były opowieści Magdy w kuluarach. Mówiła nam o swoim pobycie w rezerwacie wśród Indian i w miasteczku ekologów protestujących przeciw budowie rurociągu Dakota Access. Efektem pobytu był reportaż Kobiety Siuksów ze Standing Rock i klątwa czarnego węża opublikowany w Wysokich Obcasach.
Selfpublishing
Na Blog Forum Gdańsk 2017 pojawił się Michał Szafrański, którego sukces (1 milion dolarów przychodu) chwilę wcześniej odtrąbił Antyweb. Michał to obecnie ikona selfpublishingu w Polsce. Miałam też okazję trzymać w rękach ładnie wydaną książkę Radka Kotarskiego o skutecznym uczeniu się, dobrego sporo słyszałam o poradniku Arleny Witt do nauki angielskiego, a w sieci przeglądałam też książkę Małgosi Dawid-Mróz z Manufaktury Radości. Zrobiło na mnie wrażenie, jak piękne i użyteczne pod kątem projektu są teraz poradniki. Aż chce się mieć te książki. Od Małgosi dowiedziałam się sporo o opłacalności samodzielnego wydawania książek. Jako naukowiec pewnie nie będę mogła tego robić (wkrótce ma powstać lista wydawnictw, które będą wydawały literaturę wliczającą się do dorobku naukowego). Gdybym jednak chciała napisać prosty poradnik do szerokiej grupy internautów – powinnam to rozważyć.
Nowe narzędzia
Jacek Kłosiński przeprowadził prezentację, w której pokazał co ciekawsze narzędzia, którymi bloger może wesprzeć się w pracy. Wielu z nich nie znałam, a z pewnością będą mi przydatne. Nie tylko w blogowaniu, również w pracy i w pracy uczelnianej. Konkret, przykłady i potężna dawka inspiracji, jak urozmaicać swoje przekazy.
Blogerska obsługa klienta
Edwin Zasada i Michał Szafrański wcielili się w role dwóch stron: blogera i agencji (zamieniając się nimi w połowie ich dwugłosu). Padło sporo wzajemnych pretensji, ale dyskutujący wypracowali potem pomysły na usprawnienie współpracy. Ważna dla mnie pod kątem zrozumienia, jak wygląda dobry proces obsługi klienta przez blogera.
Flatlays
Pojęcie flatlays poznałam na warsztacie z fotografii mobilnej. To kompozycja, w której układacie przedmioty na płaskiej powierzchni i fotografujecie je z góry. Robiłam takie zdjęcia, nie znając ich nazwy. Autorzy warsztatu, przedstawiciele społeczności Igers Gdańsk przypomnieli też podstawowe zasady kompozycji, pokazali kilka najnowszych trendów w fotografii i polecili kilka aplikacji – zarówno do edycji zdjęć, jak też do ich sprzedaży w internecie. Przykładowy flatlay, czyli co Anna Miotk nosi w torebce, poniżej.
Dobra kawa
Jak zwykle CoffeDesk nie zawiedli. Ratowali zmęczonych życiem i imprezowaniem blogerów porcjami pysznej kawy. I zapraszali do lokalu w Warszawie – ja wprawdzie już byłam i zaciągnęłam tam moją mamę podczas jej ostatniego pobytu w Warszawie, ale z przyjemnością odwiedzę ich po raz kolejny. I namawiam do tego. Nie, nie jest to płatna reklama, jestem klientem-ewangelizatorem marki.
Impreza wieczorna
Podobało mi się, że gala i wręczenie nagród blogerskich zostały przeniesione na początek sobotniej imprezy integracyjnej. Zapewniło to należytą uwagę widowni, odwracając ją od pociagów, autobusów i innych środków transportu. Nieco przeszkadzał mi ktoś, kto ciągle gwizdał aby wyrazić swoje uznanie – najpierw dla blogerów, potem dla występującego zespołu. Większości ludzi takie wysokie dźwięki nie przeszkadzają, ale dla mnie jest to tortura, a w sali konferencyjnej wyjątkowo dobrze niosło. Miałam ochotę znaleźć delikwenta i posłać mu c3 prosto w ucho. Zespół występujący na scenie też nie miał za łatwo – dla tego typu muzyki akustyka pomieszczenia nie była odpowiednia, a do tego publiczność siedziała na miejscach. Nie zawiódł natomiast Browar Brodacz, który raczył nas dobrym rzemieślniczym piwem.
Organizacja
Jeśli wszystko przebiega bez najmniejszych problemów, to znaczy, że w tle wrzała intensywna organizacyjna praca. Wielki szacun dla głównodowdzących Idy Mokwy i Marty Szadowiak. Przyjemnie było być gościem Blog Forum Gdańsk 2017. Przyjemnie było też choć na dwa krótkie dni odwiedzić stare kąty – nie starczyło mi czasu, aby poumawiać się ze znajomymi i przyjaciółmi, ale dawne sentymenty wracały, gdy chodziłam ulicami pomiędzy kwaterą a Europejskim Centrum Solidarności. To już siedemnaście lat, od kiedy stamtąd wyjechałam, a ciągle czuję, jakby to było zaledwie wczoraj…
Dodatek
Czyli dwie dodatkowe rzeczy poza listą dziesięciu. Panel dyskusyjny z poruszającą wypowiedzią Virena Bhandari na koniec. Zobaczcie, do czego doprowadziło nadmierne podkręcanie lęku przed obcymi. Także przybysze z zewnątrz, którzy chcą u nas normalnie żyć i pracować, nie mogą czuć się bezpiecznie.
Drugi to sztuka wywiadu czyli Arlena Witt rozmawia z Wojciechem Jagielskim o tym, jak wygląda życie prowadzącego wywiady, jakie wyzwania może on napotkać na swojej drodze. Warto obejrzeć – dwie ciekawe osobowości, rozmowa toczy się wartko i skrzy się dowcipem.
Blog Forum Gdańsk 2017…
było też okazja do spotkania starych przyjaciół i poznania nowych osób. Jak przystało na introwertyka, wróciłam tak zmęczona, że dwa kolejne wieczory przesiedziałam samotnie w domu. Trzeba było naładować akumulator mocno wyczerpany interakcjami społecznymi. Ale warto było.