Blog Forum Gdańsk 2015

To był mój pierwszy raz na Blog Forum Gdańsk. Kiedyś raz wysłałam zgłoszenie i zostałam przyjęta, ale potem się okazało, że muszę zrezygnować. Tym razem dotarłam.

Blog Forum Gdańsk

Źródło: Blog Forum Gdańsk

Konferencja Blog Forum Gdańsk trwała przez weekend, 25-26 września. Tym razem odbywała się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku – okazałym budynkiem upamiętniającym wydarzenia z historii najnowszej Polski. Miejsce dla mnie nowe – kiedy mieszkałam w Gdańsku na studiach, budynki stoczni jeszcze tam stały. Teraz obszar, na którym buduje się statki, zmniejszył się znacząco, a wolne tereny poddaje się rewitalizacji. ECS to muzeum, ale również nowoczesna biblioteka i centrum konferencyjne. Zamysł organizatorów, aby co roku Blog Forum Gdańsk odbywało się w innym miejscu, promującym miasto Gdańsk, zacny i warty pochwały, tak samo jak umożliwienie bezpłatnego zwiedzania. Aczkolwiek, jak twierdzili żartownisie, lista godnych zwiedzenia i promocji obiektów w Gdańsku zaczyna się wyczerpywać i kto wie, czy nie trzeba będzie wybudować osobnego Centrum Blogera.

W tym roku Blog Forum Gdańsk stało głównie panelami dyskusyjnymi. Zdarzały się też prezentacje pojedynczych osób czy warsztaty, które niekiedy były warsztatami, niekiedy przybierały swobodną formę spotkania z twórcą, ale to forma panelowa zdominowała program. Sama nie jestem zbytnią fanką tej formy konferencyjnej, gdyż wymusza ona dużo bardziej powierzchowne potraktowanie tematu. O wiele bardziej podobały mi się prezentacja Austina Kleona, który tłumaczył istotę kreatywności, miniwarsztaty z Asią Malinowską-Parzydło adresowane do kobiet, wystąpienie Konrada Kruczkowskiego z “Halo Ziemia”, który dzielił się swoimi doświadczeniami w pisaniu bloga. Panel sprawdził się wyłącznie w przypadku prof. Jerzego Bralczyka, którego gawędziarska elokwencja i oryginalność skojarzeń podbiły serca publiczności. Trudno też z tego względu mówić o panelu, bardziej chyba o wywiadzie z profesorem.

Na Blog Forum Gdańsk 2015 jeden z głównych dyskusji toczył się głównie wokół relacji dziennikarze-blogerzy. Temat jest trudny. Mam wrażenie, że dziennikarze nie rozumieją internetu i blogerów, a blogerzy mogą mieć nieuzasadnione poczucie pychy. W każdym razie, będąc przedstawicielem którejś ze stron i mówiąc o relacjach między nimi, trzeba być bardzo ostrożnym. W czasie jednego z paneli zdarzył się klasyczny “blow-up”, gdy urażona blogerska publiczność zwróciła się przeciwko dyskutującym panelistom. Aczkolwiek później w rozmowach kuluarowych jako blogerzy zgadzaliśmy się co do tego, że warto korzystać z rad i doświadczenia starszych kolegów po fachu, bo to pomaga doskonalić własny warsztat. Główny wniosek z konferencji płynie jednak taki, aby w blogowaniu przede wszystkim dbać o jakość tworzonych przez siebie treści. Jak? Przede wszystkim czytając na interesujące nas tematy, doskonaląc warsztat, dbając o formę wypowiedzi i słuchając potrzeb swoich czytelników. Czy dobrze robię dobre rzeczy? – takie pytanie, zdaniem Konrada Kruczkowskiego, powinien sobie zadawać każdy bloger (i blogerka).

To, co tworzy Blog Forum Gdańsk, to też dobra atmosfera. Czułam się wśród swoich – prowadzę bloga od kilku lat, spotykam różne sytuacje, które są nieobce innym piszącym, mam podobne pytania, podobne wątpliwości, obserwuję te same trendy, próbuję szukać uzasadnienia, czy się do nich podłączać. Do tego łatwo mi (introwertykowi) było podchodzić i zagadywać kolejne osoby – „cześć, czytam Twojego bloga, fajnie Cię poznać”. Duże poczucie uczestnictwa daje też aktywny backchannel – organizatorzy stworzyli hashtaga konferencji i konsekwentnie go promowali, na konferencji była duża liczba użytkowników Twittera – więc sporo gorących dyskusji toczyło też się i tam. Należy też wspomnieć o niezastąpionym Coffeedesk – ledwo gdy weszłam do budynku ECS i zobaczyłam ich stoisko oraz sympatycznego pana baristę, tego, samego, który był na Internetbeta, to aż się ucieszyłam. Dobra kawa, podana w sympatyczny sposób – to jest to! Z niecierpliwością czekam już na kolejną edycję Blog Forum Gdańsk – odbędzie się 24-25 września 2016.


Partnerzy