Serwisy pożyczkowe

Co jakiś czas staramy się zbadać kolejne, ciekawe zjawiska, powstające w ramach trendu rozwoju internetu, określanego jako Web 2.0 (coraz częściej mówi się jednak już o Web 3.0). Badaliśmy już blogerów i serwisy społecznościowe. Sprawdziliśmy też serwisy randkowe (chociaż te istniały już w erze Web 1.0). Tym razem wzięliśmy pod lupę serwisy pożyczkowe (pożyczki P2P, social lending). Z pełnymi wynikami raportu jak zawsze można zapoznać się na naszej stronie. Najprościej mówiąc, idea social lending polega na tym, że użytkownicy pożyczają sobie wzajemnie pieniądze. Pierwsze tego typu serwisy powstały w Stanach Zjednoczonych jakieś dwa lata temu. Obecnie serwisów social lending jest ich w Polsce trzy – monetto.pl, finansowo.pl, kokos.pl, niedługo zostanie uruchomiony czwarty – pirkonto.pl.

Nasz raport potwierdził przede wszystkim to, że im więcej ciekawych pretekstów do komunikacji wynajduje firma, tym więcej się o niej pisze – tak stało się zresztą w przypadku Monetto (które zresztą poprosiliśmy o komentarz). Wykorzystali oni na przykład temat-rzekę wykorzystywany w komunikacji firm IT dostarczających rozwiązań sektorowi finansowo-bankowemu, a mianowicie bezpieczeństwo. Nie zrobił tego żaden inny serwis, a przecież w dobie licznych kryzysów związanych ze słabością zabezpieczeń, pytanie o bezpieczeństwo danych i transakcji będzie jednym z podstawowych pytań zadawanych sobie przez potencjalnych użytkowników.

To wydanie raportu potwierdziło też niesłabnące zainteresowanie mediów branżowych omówieniami najnowszych trendów. Raport o serwisach pożyczkowych był jednym z najchętniej opisywanych raportów – pochwalę się, że wzmianka o nim znalazła się między innymi w drukowanym wydaniu Pulsu Biznesu w ostatnią środę, 28 maja. Nie spoczywamy jednak na laurach 🙂 W przygotowaniu kolejny raport branżowy.

Zdjęcie pochodzi z serwisu sxc.hu