Mańja podsumowańja

Nie będę pisać o branżuni ani wrzucać listy najlepszych notek. Ale coś dorzucić chyba trzeba…

Blogosferę ogarnęło szaleństwo podsumowań starego roku. To i ja dorzucam mały kamyczek z perspektywy blogerki. W tym roku uświadomiłam sobie, że blog jest ważnym narzędziem budowania własnej marki – zrealizowałam sporo projektów, które przyszły do mnie dzięki blogowi właśnie; więcej niż w latach poprzednich. Nie tylko w taki sposób, że ktoś znalazł do mnie tutaj na stronie kontakt, napisał, i nawiązał współpracę. Także dzięki temu, że blog buduje świadomość mnie jako osoby – ludzie kojarzą, że jest ktoś taki, że specjalizuje się w tym i tym i w odpowiednim momencie sięgają po tę wiedzę. Stąd zresztą moja decyzja skoncentrowania się na blogu.

Uświadomiłam sobie też, że inne kanały społecznościowe wobec bloga są wtórne. To ja płacę za hosting i za domenę, to ja decyduję, kiedy i co ma się ukazać i to od mojej aktywności zależy, ile czytelników pozyskam. Wszelkie inne serwisy społecznościowe, które nie są moje, mogą tak, jak Facebook, znienacka zmienić reguły gry. Warto być w tych kanałach i warto obserwować, co się w nich dzieje, ale najważniejszy nacisk należy położyć na własne treści. Dobra treść potrafi hulać nawet na Facebooku po zmianach – sama doświadczyłam tego na przykładzie notki o Fejsbuku, która okazała się zdecydowanie notką tego roku, a ruch do niej ściągnął głównie … Facebook.

Ten rok był też czasem powolnych zmian na blogu, wynikających z Waszych opinii umieszczonych w komentarzach i w ankiecie. Przede wszystkim zostały zrobione duże porządki w bazie danych, które wcześniej powodowały problemy z dostępnością serwisu. Zaczęłam różnicować też tematykę postów i pisać częściej. Wkrótce nastąpi zmiana szablonu na czytelniejszy i bardziej przejrzysty, tak jak podpowiadaliście – prace są już mocno zaawansowane. Mam nadzieję, że dzięki temu wszystkiemu będzie Wam się łatwiej korzystało z bloga i docierało do interesujących Was treści, oraz że treści te będą dla Was i ciekawe, i przydatne.

Skoro sylwester, to i życzenia. Szczęśliwego Nowego Roku – oby spełniły się Wasze marzenia, i te zawodowe, i pozazawodowe!

fajerwerki

 Źródło: www.sxc.hu.