Socialmedian – newsy dla pasjonatów Web 2.0

Jednym z ciekawszych rozwiązań łebdwazerowych, które pojawiły się ostatnio na rynku międzynarodowym, jest system Socialmedian, łączący zalety grupy tematycznej w sieci społecznościowej oraz wyszukiwarki newsów.

To tak, jakby skrzyżować przykładowo Goldenline z Wykopem. Za wyszukiwarkę newsów robią użytkownicy, którzy sami dodają artykuły do danej kategorii tematycznej (grupy). Mogą też oceniać innych użytkowników jako przydatne źródła informacji czy też poszczególne artykuły. Artykuły ocenione są zapamiętywane w specjalnej zakładce w panelu użytkownika. Powiadomienia o nowych publikacjach w poszczególnych grupach rozsyłane są w postaci e-maila z linkami do tekstów, częstotliwość można wybrać sobie dowolnie. Tematyka serwisu skupia się wokół informatyki, sieci społecznościowych, Web 2.0 oraz marketingu/PR online oraz … amerykańskiej polityki (skoro serwis powstał w USA).

Jak na razie Socialmedian nie ma tego, co bardzo przeszkadza mi w grupach sieci społecznościowych i co sprawia, że praktycznie z nich nie korzystam. Użytkownicy przede wszystkim dzielą się linkami do tekstów, debaty pomiędzy nimi schodzą na dalszy plan. W przeciętnej grupie tematycznej sieci społecznościowej merytoryki jest jak na lekarstwo, a debata służy głównie nawiązaniu/podtrzymaniu komunikacji w grupie. Poziom merytoryczny zgłaszanych tekstów jest też przeważnie wysoki – nie ma tu miejsca na przysłowiowy groch z kapustą i śmieszne filmiki zdobywające najwyższe liczby ocen.

Wciągnęło mnie tak bardzo, że wczoraj, planując jedynie założenie konta, ugrzęzłam w Socialmedianie na dobre dwie godziny 🙂