SD i PiS walczą o kupców

Zainspirowana komentarzem Konrada Ciesiołkiewicza, postanowiłam się przyjrzeć bliżej, która z partii opozycyjnych była bardziej widoczna w sporze o Kupieckie Domy Towarowe. Oto statystyki.

Obrazek (pochodzący z systemu NewsPoint) przedstawia statystyki publikacji, które pojawiły się w oficjalnych portalach internetowych – strony redakcji gazet i czasopism, portale ogólnoinformacyjne, itp. Sprawdzałam kombinację słów: „KDT” + „PiS” oraz „KDT” + „SD”. W oficjalnych mediach wyraźniej zaznaczyła się aktywność PiS, działania SD związane z Kupieckimi Domami Towarowymi media potraktowały marginalnie, pisząc o wiele mniej na ten temat.

KDT
Na forach i blogach (znalezione dzięki NewsPoint UGC) jest podobniewidać przewagę PiS. Przy tej samej kombinacji haseł znalazłam zaledwie 1 wątek dyskusyjny zwracający uwagę na działania SD i 5 wątków mówiących o działaniach PiS. Jednak przy zastosowaniu dodatkowo kombinacji „KDT + nazwisko polityka”: Piskorski dla SD, Olejniczak i Kamiński dla PiS, liczba wyników dodatkowo wzrasta, co mogłoby wynikać z tego, że internauci utożsamiają partie przede wszystkim z konkretnymi osobami. Jednak proporcja pozostaje zachowana: 5 wątków dyskusyjnych odnoszących się do Pawła Piskorskiego, 22 wątki odnoszące się do polityków PiS rozpatrywanych łącznie.

Wygląda zatem na to, że i dla mediów oficjalnych, i dla internautów partią bardziej widoczną przy okazji sporu o KDT, była PiS.