Maciej Orłoś – Jak występować i zabłysnąć [recenzja i konkurs]

Maciej Orłoś twierdzi, że wystąpienia publiczne czynność tak samo do nauczenia, jak prowadzenie samochodu. Są w tej dyscyplinie mistrzowie, są osoby  całkowicie niewyuczalne, ale znakomita większość z nas jest w stanie dobrze przemawiać. Taki optymistyczny wniosek płynie z jego najnowszej książki,  “Jak występować i zabłysnąć”, wydanej przez Wydawnictwo RM.

Maciej Orłoś, jeśli chodzi o wystąpienia publiczne, jest niekwestionowanym autorytetem. Dziennikarz, gospodarz programów telewizyjnych, konferansjer, prowadzący liczne gale, konferencje i wydarzenia specjalne. Swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi radami na dobre występowanie dzieli się w swojej książce.

„Jak występować i zabłysnąć” to napisana ze swadą i lekkością pozycja dotycząca wystąpień publicznych. Mówić każdy może, zachęca nas autor na początku książki i przekonuje, że wystąpienia publiczne to rzecz do opanowania jak wszystkie inne czynności, których się uczymy. Z początku towarzyszy im duży stres, który w miarę nabywania doświadczenia, coraz mniej nas paraliżuje, a coraz bardziej motywuje do dania z siebie wszystkiego.

wystąpienia publiczne

Maciej Orłoś zwraca też uwagę na kontrolowanie tych elementów, które składają się na pierwsze wrażenie. Pisze o roli gestykulacji, głosu i dykcji, radzeniu sobie z tremą, przyciąganiu uwagi publiczności, sprzęcie technicznym, tworzeniu prezentacji czy poprawnym wysławianiu się. Sporo miejsca autor poświęca również wystąpieniom telewizyjnym, wskazując, jak się do nich przygotować. Pisze o trudnych pytaniach, które mogą zadawać dziennikarze oraz o tym, jak radzić sobie z różnymi typami publiczności. Wspomina, że wpadki są naturalnym elementem programu telewizyjnego idącego na żywo, ale zaznacza, aby nawet we wpadkach starać się zachować umiar.

Ta książka to pożyteczne kompendium dla wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z wystąpieniami publicznymi, albo ugruntować już posiadaną wiedzę. Warto, aby sięgnęli po nią wszyscy, którzy w życiu zawodowym wygłaszają prezentacje, występują w mediach.

A teraz uwaga. Dwa egzemplarze książki “Jak występować i zabłysnąć” przeznaczone są dla czytelników newslettera. Co trzeba zrobić, aby otrzymać jeden z nich? Zapisać się do newslettera bloga, a następnie w komentarzach pod tą notką odpowiedzieć na pytanie konkursowe: “Kto jest dla Ciebie mistrzem wystąpień publicznych i dlaczego?”. Jeden komentarz może należeć do tylko jednej osoby. Na Wasze teksty czekam do środy, 20 maja, do 23:59:99.

Za książki dziękuję Wydawnictwu RM.


 • Mistrz wystąpień publicznych? Jak dla mnie – Wojciech Mann. Oczywiście o wiele częściej go słucham niż oglądam (a słuchać mogłabym chyba bez względu na to, o czym mówi!), jednak moim zdaniem swoją charyzmą, inteligencją, poczuciem delikatnego sarkazmu i niesamowitego humoru, a przede wszystkim naturalnością, lekką nonszalancją ale i skupieniem na temacie udowadnia, że liczy się to CO i JAK masz do powiedzenia. Myślę, że z takimi cechami po prostu się rodzimy i mamy do nich – lub nie – predyspozycje. Oczywiście, można je ćwiczyć, a do tego przyzwoić mnóstwo przydatnych technik czy praktyk – i z pewnością o tym jest książka pana Orłosia 🙂
  pozdrawiam 🙂

 • Iwona Duda

  Jak się uczyć – to od najlepszych 🙂

 • Sławomir Dłubak

  Miszczem przemówień publicznych jest Janusz Korwin Mikke, gromadzi tłumy słuchaczy od 25 lat, niestety nie wiem dlaczego, może z z książki p. Orłosia dowiem się?

 • Alicja Cichoń

  Uwielbiam słuchać Władysława Bartoszewskiego. Jego charyzma i niesamowita wręcz pamięć do dat, czy nazwisk szalenie mi imponują. Prof. Bartoszewski najczęściej wypowiadał się w tematach trudnych, politycznych, które nie każdego mogą zainteresować. Ale z takimi cechami świetnego mówcy, zawsze słuchało się go z zapartym tchem i do samego końca wystąpienia. Prz tym dowcipny i miał świetny kontakt z młodzieżą.

 • Bardzo ciężki orzech do zgryzienia, bo ja mam aż trzech kandydatów… i każdy jest z zupełnie „innego świata”.

  Jako pierwszy wpadł mi do głowy Paweł Tkaczyk, ale tak głupio lecieć po branży 😉 Dwukrotnie zdarzyło mi się słyszeć go na żywo, kilkukrotnie oglądać wystąpienia w necie i za każdym razem po prostu zarażał swoim podejściem do tematów marketingowych. Za każdym razem miałam wrażenie, że to o czym mówi jest w zasięgu mojej ręki i ja też mogę budować dobrą i fajną markę! Bardzo przemawiają do mnie przykłady, kejsy, które prezentuje.

  Jako drugi wpadł mi do głowy… (a może nie powinnam się do tego przyznawać..?) Adolf Hitler. Nie mam pojęcia co on miał w sobie, że ludzie tak go słuchali i tak za nim poszli… może każdy mówca powinien mieć w sobie nutę szaleństwa (choć on to miał tego stanowczo za dużo i zbyt „złowrogie” to szaleństwo było)…? Myślę jednak, że jest ciekawym przykładem, choć nie moim osobistym wzorem.

  Trzeci. Last but not least. Św. Jan Paweł II. Z całą pewnością na jego mistrzostwo wystąpień publicznych wpłynęły młodzieńcze związki z teatrem, choć nadal pozostawał sobą. Człowiek, który potrafił być po prostu z ludźmi, dostrzec zarówno tych starych i schorowanych, jak i młodych szukających swojej życiowej drogi. Kiedy trzeba mówił wprost, dosadnie, a kiedy było można zamieniał się w filozofa i dotykał głębi problemów. Nawet niewierzący kojarzą jego postać, poglądy, wystąpienia i spontaniczne akcje (chłopczyk owinięty w jego płaszcz, Papież robiący okulary z rąk itp.), które dodawały „uroku” jego osobie.

  Jeżeli będziesz „premiować” tylko te wypowiedzi, które zawierają jedną wymienioną postać, to może ja zostanę przy tym ostatnim (nie obraź się Paweł ;)) jako jednak najbardziej rozpoznawalnym. 🙂

  • Paweł Tkaczyk

   Dzięki, ja Cię też 😉
   (choć bycie na jednej ścieżce mentalnej z Hitlerem… nie wiem ;)))

   • Oj tam, oj tam, zawsze warto się pocieszyć, że mimo tamtych dwóch „historycznych” i skrajnych postaci byłeś moją pierwszą myślą! 🙂
    Podpisano: Twój brylancik 😉

 • Pingback: Maciej Orłoś – Jak występować i zabłysnąć [rozstrzygnięcie konkursu] - Anna Miotk()

 • Pingback: TED jak wygłosić mowę życia - Jeremey Donovan - Anna Miotk()

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityka Ciasteczek. OK, rozumiem.

Partnerzy